Town Challenge Series

The Town Challenge Series presented by Pabst Blue Ribbon is a weekly ski and snowboard gate race series where racers compete to earn points throughtout the whole race series. Races are run on Thursdays from 11:00am to 2:00pm on Downtown. Registration is compeleted at the race shack at the top of Downtown. The better of two runs will determine how many points earned and your standings through the series. There is no additional charge for this activity but you must have a season pass or a lift ticket for the day of the event.

2018 Race Schedule

Week 1: January 11th
Week 2: January 18th
Week 3: January 25th
Week 4: February 8th 
Week 5: February 15th - Cancelled
Week 6: February 22nd - 
Cancelled
Week 7: March 1st
Week 8: March 8th

Weekly Results Party

Join us each race week at The Grill at the Lift House for the results party at 5:30pm. Pabst Blue Ribbon has each competitor's first two beers covered with your beer tickets earned from racing. All other or additional beverages will be your responsibility.

Race Divisions

Each division includes separate Men and Women categories.

Ski
  • Under 21
  • 21-34
  • 35-49
  • 50-64
  • 65 & Over
Snowboard
  • Under 21
  • 21-29
  • 30-49
  • 50-64
  • 65 & Over

Town Challenge Series Results

Ski
Under 21
Place Men Women
1st  Ethan Leach - 00:41.150 Chase Kiker - 00:35.520 
2nd  Dylan Sim - 00:46.130 Haley Hibbets - 01:21.880
3rd Wheeler Leach - 00:46.260  Martha Coates - 02:03.840
21-34
Place Men Women
1st Linton Judycki - 00:32.150 Macy Brooks - 00:47.060
2nd Dallas Kiker - 00:35.930 Emily Voges - 00:47.580
3rd Ross Morgan - 00:37.300  Laura Fisher - 00:51.650
35-49
Place Men Women
1st Eddie Wilson - 00:37.200 -
2nd Kris McKenney - 00:40.750 -
3rd Kai Dunbar - 00:41.300 -
50-64
Place Men Women
1st Walt Foley - 00:35.540 -
2nd Michael Calhoun - 00:39.200 -
3rd Frank Venaglia - 00:40.930  -
65 & Over
Place Men Women
1st Don Woolsey - 00:49.370 Lynn Nolen - 00:46.580 
2nd Chuck Loftin - 00:52.910 Donna Woolsey - 00:56.100
3rd -  -
Snowboard
Under 21
Place Men Women
1st Austin Armentrout - 00:51.780 Maya MacDonald - 00:56.710
2nd Nicholas Baca - 01:39.130 Haddie Rychlik - 01:29.850
3rd Tanner Giarrizzo - 01:47.700 Alayna Carter - 02:36.060
21-29
Place Men Women
1st Tom Yates - 00:44.320 Macy Brooks - 00:59.040
2nd Kyle Vaughn - 00:44.720  Hailey Clark - 01:02.630
3rd Mossy Moss - 00:46.310 Marina B - 01:08.190
30-49
Place Men Women
1st Adam Duran - 00:54.750 -
2nd - -
3rd - -
50-64
Place Men Women
1st Frank Venaglia - 00:55.050 -
2nd - -
3rd - -
65 & Over
Place Men Women
1st - -
2nd - -
3rd - -
Ski
Under 21
Place Men Women
1st Dylan Sim - 00:43.450 Abi Harris - 00:40.550
2nd Abraham Halvorson - 00:59.190 Lydia Halvorson - 00:58.760
3rd Kyle Hutson 01:00.000 Lauren Hutson - 01:02.570
21-34
Place Men Women
1st Ross Morgan - 00:38.230 Macy Brooks - 00:44.610
2nd Chase Ingram - 00:41.550 KP - 00:47.570
3rd Travis Hilton - 00:41.910 Chelsea Church - 00:48.320
35-49
Place Men Women
1st Paul Lium - 00:34.670 Emily Hutson - 00:49.050
2nd Guy Sedillo - 00:35.290 Lesli Halvorson - 00:57.320
3rd Kai Dunbar - 00:37.030 -
50-64
Place Men Women
1st Michael Calhoun - 00:36.490 Jodee Thayer - 00:45.450
2nd George Woerndle - 00:37.260 -
3rd Keith Long - 00:41.310 -
65 & Over
Place Men Women
1st Sigi Klein - 00:43.730 -
2nd - -
3rd - -
Snowboard
Under 21
Place Men Women
1st Payton Martinez - 00:46.800 -
2nd - -
3rd - -
21-29
Place Men Women
1st Tom Yates - 00:43.890 Hailey Clark - 00:54.990
2nd Kyle Vaughn - 00:45.970 Savannah Thompson - 00:57.680
3rd Landon Grove - 00:46.500 Brianna Thompson - 01:12.640
30-49
Place Men Women
1st Mark Martinez - 00:42.750 -
2nd Nat Hammerli - 00:50.000 -
3rd Tennessee Garner - 00:50.880 -
50-64
Place Men Women
1st Frank Venaglia - 00:54.180 -
2nd - -
3rd - -
65 & Over
Place Men Women
1st - -
2nd - -
3rd - -
Ski
Under 21
Place Men Women
1st Oliver - 00:45.830 Chase Kiker - 00:36.670
2nd Jackson - 00:52.480 Abi Harris - 00:38.330
3rd - Dascha - 01:14.900
21-34
Place Men Women
1st Dallas Kiker - 00:35.510 KP - 00:44.240
2nd Stuart Church - 00:35.840 Bethany Shull - 00:47.780
3rd Nick Church - 00:36.310 Elizabeth Rodrigs - 00:48.450
35-49
Place Men Women
1st Kai Dunbar - 00:36.980 -
2nd Eddie Wilson - 00:37.650 -
3rd Daniel Rivera - 00:40.660 -
50-64
Place Men Women
1st Walt Foley - 00:35.860 Jodee Thayer - 00:45.270
2nd George Woerndle - 00:36.380 -
3rd Michael Calhoun - 00:36.750 -
65 & Over
Place Men Women
1st Sigi Klein - 00:42.030 Lynn Nolen - 00:42.620
2nd Phil Brewster - 00:50.720 -
3rd - -
Snowboard
Under 21
Place Men Women
1st Payton Martinez - 00:47.670 -
2nd Maecon Matinez - 00:54.900 -
3rd Jameson Sutton - 00:55.750 -
21-29
Place Men Women
1st Tom Yates - 00:43.290 Madeline Freeman - 00:50.720
2nd Kyle Vaughn - 00:44.650 Hailey Clark - 00:53.770
3rd Landon Grove - 00:45.050 Marina B - 01:02.810
30-49
Place Men Women
1st Walt Luke - 00:47.030 -
2nd Jay Miller - 00:55.010 -
3rd Ryan Orloff - 00:55.260 -
50-64
Place Men Women
1st Frank Venaglia - 00:50.830 -
2nd - -
3rd - -
65 & Over
Place Men Women
1st - -
2nd - -
3rd - -
Ski
Under 21
Place Men Women
1st Dylan Sim - 00:39.220 Abi Harris - 00:35.370
2nd Michael O'Donnell - 01:01.350 Bella Larson - 01:08.430
3rd Matthew O'Donnell - 01:05.390 -
21-34
Place Men Women
1st Travis Hilton - 00:36.000 Liz Tate - 00:41.070
2nd Ben Cerveny - 00:36.170 Macy Brooks - 00:41.370
3rd Rich Pellizzari - 00:38.220 KP - 00:42.460
35-49
Place Men Women
1st Eddie Wilson - 00:33.560 Heather Larson - 00:42.860
2nd Kai Dunbar - 00:34.660 Miranda Eastwood - 00:47.000
3rd Daniel Rivera - 00:35.220 -
50-64
Place Men Women
1st Walt Foley - 00:33.370 -
2nd Michael Calhoun - 00:34.820 -
3rd George Woerndle - 00:35.390 -
65 & Over
Place Men Women
1st Jim White - 00:47.650 Maggie Judycki - 00:41.680
2nd Vic Dunnington - 00:49.680 Lynn Nolen - 00:41.880
3rd Patrick Roache - 00:51.460 Lisba Fowler - 00:50.150
Snowboard
Under 21
Place Men Women
1st Cameron Contreras - 00:53.690 Therese Keltner - 00:54.930
2nd - -
3rd - -
21-29
Place Men Women
1st Tom Yates - 00:39.270 Marina B - 00:56.800
2nd Logan Becker - 00:42.060 -
3rd Landon Grove 00:42.900 -
30-49
Place Men Women
1st Tony Martinez - 00:49.020 -
2nd - -
3rd -
50-64
Place Men Women
1st Frank Venaglia - 00:47.780 -
2nd -
3rd - -
65 & Over
Place Men Women
1st - -
2nd - -
3rd - -
Ski
Under 21
Place Men Women
1st Dylan Sim - 00:35.880 Abi Harris - 00:33.800
2nd - -
3rd -
21-34
Place Men Women
1st James Hampton - 00:32.580 Macy Brooks - 00:37.960
2nd Bob Henson - 00:33.530 KP - 00:38.240
3rd Ross Morgan - 00:34.150 Elizabeth Rodrigs - 00:38.860
35-49
Place Men Women
1st Kris McKenney - 00:34.550 -
2nd Daniel Rivera - 00:35.140 -
3rd Jake Christian - 00:41.970 -
50-64
Place Men Women
1st Walt Foley - 00:32.140 Denise Watts - 00:47.110 
2nd Ed Hampton - 00:32.300 -
3rd Frank Venaglia - 00:33.850 -
65 & Over
Place Men Women
1st David Hartson - 00:43.110 -
2nd Jim White - 00:47.240 -
3rd Bill Cotton - 00:49.370 -
Snowboard
Under 21
Place Men Women
1st - -
2nd - -
3rd -
21-29
Place Men Women
1st Tom Yates - 00:37.090 Macy Brooks - 00:48.780
2nd Landon Grove - 00:39.160 -
3rd Clark Howell - 00:40.000 -
30-49
Place Men Women
1st Logan Reed - 00:52.030 -
2nd Jason Maricle - 00:53.830 -
3rd - -
50-64
Place Men Women
1st Frank Venaglia - 00:44.280 -
2nd - -
3rd - -
65 & Over
Place Men Women
1st - -
2nd - -
3rd -
Ski
Under 21
Place Men Women
1st    
2nd    
3rd    
21-34
Place Men Women
1st    
2nd    
3rd    
35-49
Place Men Women
1st    
2nd    
3rd    
50-64
Place Men Women
1st    
2nd    
3rd    
65 & Over
Place Men Women
1st    
2nd    
3rd    
Snowboard
Under 21
Place Men Women
1st    
2nd    
3rd    
21-29
Place Men Women
1st    
2nd    
3rd    
30-49
Place Men Women
1st    
2nd    
3rd    
50-64
Place Men Women
1st    
2nd    
3rd    
65 & Over
Place Men Women
1st    
2nd    
3rd